Santa France: “Esmu redzams šajā attēlā, un man tas nepatīk”

Attēls: Santa France

No 24. novembra līdz 7. martam ISSP Galerijā ir skatāma Santas Frances personālizstāde "Esmu redzams šajā attēlā, un man tas nepatīk". Izstāde tapusi sadarbībā ar organizāciju "Wunder Kombinat", un tas ir pirmais no izdevuma "WunderKombināts II. Latvijas mākslas gadagrāmata 2023" ievadošās programmas pasākumiem. Izstādes atklāšana notiks 23. novembrī plkst. 18.00. Laipni lūgti!

Izstāde, kura tapusi organizācijas "Wunder Kombinat" un ISSP Galerijas sadarbībā, ir pirmais no izdevumu "WunderKombināts II. Latvijas mākslas gadagrāmata 2023" ievadošās programmas pasākumiem. Programma norisināsies no 23. novembra līdz 15. decembrim ISSP Galerijā, Latvijas Mākslas akadēmijā, kā arī tiešsaistē. Gadagrāmatas prezentācija notiks 15. decembrī.

Apspēlējot cilvēka nebeidzamo vēlmi pēc kontroles pār savu likteni, iekšējā miera meklējumiem un izmisīgiem mēģinājumiem izbēgt no eksistenciālām šausmām, māksliniece Santa France ir izveidojusi vizuālu stāstu, kas vēsta par konfliktu starp dažādiem domāšanas veidiem – maģisko un katastrofālo, kā vizuālu un konceptuālu atsauci izmantojot japāņu Ikebana un Kintsugi tehnikas. Ikebana praksē mākslinieks no dažādiem organiskiem materiāliem veido floristikas kompozīcijas, ievērojot noteiktus principus, lai dabu strukturētu sev tīkamā formā. Konkrētu darbību veikšana ar mērķi ietekmēt lietu kārtību un notikumu iznākumu ir saskaņā arī ar maģiskās domāšanas principiem. Pretstatīta tiek katastrofālā domāšana, kas apzīmē stāvokli jeb tendenci, kurā indivīds fokusējas uz potenciāli paša sliktākā scenārija īstenošanos, uztverot to kā reālu, pat ja tas ir absurds un neiespējams. Taču arī sliktākais scenārijs – katastrofa – ne vienmēr nozīmē kaut kā beigas un pilnīgu kontroles zaudēšanu. Cita japāņu mākslas jeb amatniecības prakse – Kintsugi, tiek izmantota saplēstu keramikas trauku labošanā, savācot lauskas un atkal savienojot tās veselā objektā. Trauka saplīšanu un tās rezultātā radušās plaisas uztverot nevis kā ko slēpjamu, bet kā daļu no tā vēstures. Izstāde, kas veidojusies kā izdevumā WunderKombināts II. Latvijas mākslas gadagrāmata 2023 ietvertās vizuālās esejas izvērsums telpā, ISSP Galerijā būs apskatāma no 24. novembra līdz  7. martam.

Izstādes nosaukums ir frāze (I’m in this photo and I don’t like it), kas atsaucas uz vairs neeksistējošu Facebook opciju, kuru izvēloties lietotājs spēja paslēpt citu cilvēku augšupielādētos fotoattēlus.

Santa France ir latviešu digitālā māksliniece, kuras darbība lielākoties ir saistīta ar 3D programmatūras piedāvātajām iespējām un to pielietojumu web kolāžu, video, animētu GIF attēlu un digitālo ilustrāciju veidošanā. Viņas kompozīcijām raksturīgā hiperreālistiski sterilā vide un kontrastējošie organiskie un cilvēka radītie objekti ne tikai atmasko to veidošanā izmantotās programmatūras vizuālās valodas īpatnības, bet arī vēsta par mūsdienu eksistences problēmām – digitālo kultūru, sevis refleksiju, nostalģiju un vientulību, kas saistīta ar dzīvi tiešsaistē.

PASĀKUMU PROGRAMMA

24. novembrī plkst. 18.00 ISSP Galerijā notiks starptautiska paneļdiskusija EAST not LEAST, veltīta Austrumeiropas reģiona pašredzējumam 21. gadsimta trešajā desmitgadē. Eiropas dalījums Austrumos un Rietumos, un stereotipiski homogenizēta un patronizējoša attieksme pret Austrumeiropu un citiem Austrumu perifērijā ietilpstošajiem reģioniem politiskā, ekonomiskā un pat akadēmiskā līmenī nav nekas jauns. Tomēr Krievijas uzsāktais karš Ukrainā un to interpretējošie naratīvi ir rosinājuši īpaši kritiskas reakcijas publikāciju, diskusiju, mākslas darbu un pilsonisku iniciatīvu formās. Tādējādi šis karš ir ne tikai satricinājis mūsu drošības sajūtu, bet arī motivējis teorētiķus, māksliniekus, kuratorus un kultūras darbiniekus citu starpā ne tikai Austrumeiropā, bet arī Centrāleiropā un Kaukāzā nepieredzēti aktīvi pievērsties sava reģiona, valsts un kopienu identitātes un vēstures pārskatīšanai. Diskusijas mērķis ir kritiski analizēt gan citu traktējumus par reģiona politisko un kultūras identitāti, vēsturi un nākotnes perspektīvām, gan pretrunas priekšstatos par sevi. Pievēršoties Austrumu/Rietumu dalījumam ne vien nesenāko notikumu, bet arī plašākā vēsturiskā kontekstā. Diskusijas dalībnieki: vizuālās kultūras pētniece Liāna Ivete Žilde (LV), politikas socioloģe un migrācijas pētniece Anna Safuta (PL/BE/DE), dzejniece, publiciste un žurnālise Olena Huseinova (UA) un starpdisciplinārā māksliniece un politikas pētniece Egle Grebliauskaite (LT). Diskusijas moderatore: žurnāliste un autore Rita Ruduša. Diskusija notiks angļu valodā.

25. novembrī Latvijas Mākslas akadēmijā notiks beļģu kuratores un mākslas kritiķes Anas Paenhuisenas lekcija un radošā darbnīca akadēmijas studentiem Mākslas rakstīšana. Lekcijas un darbnīcas ietvaros mākslas aprakstīšana tiks skatīta kā mākslas forma, ļaujoties eksperimentiem un iztēlei, kas parasti tiek pieļauts strādājot ar vizuālām formām, tādējādi rosinot studentus atrast un nostiprināt savu balsi ideju definēšanā, mākslas projektu, mākslas kritikas un citu tekstu radīšanā.

4. decembrī sadarbībā ar literatūras un filozofijas žurnālu Punctum tiks publicēta podkāsta epizode - saruna ar izdevuma rakstu autorēm Svitlanu Biedarjevu un Katarinu Botanovu, pievēršoties tēmai māksla un karš, savukārt 11. decembrī tiks publicēta saruna ar citu izdevuma autori – Liānu Iveti Žildi, par laikmetīgās mākslas un antropoloģijas krustpunktiem Latvijā. Sarunas varēs noklausīties tiešsaistē literatūras žurnāla Punctum veidotajā raidierakstā Žurnāla "Punctum" podkāsti straumēšanas platformā Spotify.

Izdevuma atklāšanas pasākums notiks 15. decembrī plkst. 18.00. 

Projektu organizē kultūras organizācija Wunder Kombinat (WK) sadarbībā ar ISSP Galeriju. Publisko pasākumu programma tapusi ar Rīgas domes atbalstu. Izdevuma tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Arnis Balčus: Scēna

Līdz 16. novembrim ISSP Galerijā ir skatāma Arņa Balčus izstāde “Scēna”, kas pievēršas šodienas jauniešu alternatīvajai subkultūrai. Izstādes ietvaros notiks arī panku bazārs, jauno panku dzejas vakars, ekskursijas izstādē ar sociologu Jāni Daugavieti un izstādes autoru Arni Balču, bet tuvāk izstādes noslēgumam iznāks grāmata “Scēna”.

Until 16 November, the ISSP Gallery is hosting Scene, an exhibition by Arnis Balčus focusing on today's alternative youth subculture. The exhibition will be accompanied by a Punk Bazaar, poetry evening by young punks, excursions with the sociologist Jānis Daugavietis and the exhibition’s author Arnis Balčus, and finalise with the launch of the book “Scene”.

ISSP Jauniešu skolas atvērto durvju diena

Trešdien, 20. septembrī, plkst. 16.00-19.00 aicinām uz ISSP Jauniešu skolas atvērto druvju dienu! Tā būs iespēja iepazīt ISSP Jauniešu skolas programmas saturu, izgatavot savu pinhole kameru un radoši darboties ar apgaismojumu, kā arī pieteikties programmai. ISSP Jauniešu skolas nodarbības atsāksies oktobrī un ilgs līdz jūnijam vienreiz nedēļā divās vecuma grupās: 11-14 g. un 15-18g. 

Vides instalācija "Melnais kubs – Camera Obscura"

Rīgas vasaras kultūras programmas ietvaros no 15. līdz 20. augustam katram Rīgas iedzīvotājam un viesim būs iespēja iepazīt fotoaparāta uzbūves principus interaktīvā vides objektā "Melnais kubs – Camera Obscura" Ziedoņdārzā. Paralēli vides objektam notiks analogās fotogrāfijas meistardarbnīcas. Aicināti piedalīties gan lieli, gan mazi interesenti!

Meistarklase "Apzināts radošums. Fotogrāfija kā klātesamības prakse"

Šīs vasaras pēdējā ISSP Radošā meistarklase – "Apzināts radošums. Fotogrāfija kā klātesamības prakse” ar mākslinieci Ivetu Gabaliņu – notiks 25.-27. augustā Līču skolā. Meistarklases laikā dalībniekiem būs iepsēja attīstīt savu radošo domāšanu un potenciālu, izmantojot fotogrāfijā balstītus pašizziņas rīkus un uzdevumus. Vēl ir dažas brīvas vietas! 

Jurģis Peters – Sintētiskā klātbūtne / Synthetic Presence

No 21. jūlija līdz 7. septembrim ISSP Galerijā is skatāma jauno mediju mākslinieka Jurģa Petera personālizstāde “Sintētiskā klātbūtne”, kas aplūko cilvēka un tehnoloģiju attiecību mijiedarbi, reflektējot par ticību mākslīgā intelekta spējai glābt cilvēci un pasauli. Izstādes atklāšana notiks 20. jūlijā plkst. 18.00.

From July 21 to September 7, the ISSP Gallery will host the solo exhibition Synthetic Presence by new media artist Jurģis Peters, which explores the interaction between humans and technology, reflecting on the belief in the ability of artificial intelligence to save humanity and the world. The exhibition will open on July 20 at 6 PM.

'Shift', an evening of work by Rujuta Rao and Sui Lam

Wednesday, June 28 at 7:30 PM at Bolderāja ISSP artist-in-residence Rujuta Rao and kuš! artist-in-residence Sui Lam invites to an evening of work where they will present the projects they have been working on during their residency in Riga this June. Free entrance.

ISSP Skolas 2021/2023 absolventu izstāde

No 30. jūnija līdz 21. jūlijam Berga Bazārā, Elizabetes ielā 87, ir skatāma izstāde “Tulkojums netika atrasts”, kurā sevi piesaka septiņi jaunie fotogrāfi, ISSP Skolas divu gadu izglītības programmas “Attīstot fotogrāfijas valodu” 2023. gada absolventi. Izstādes atklāšana notiks 29. jūnijā plkst. 18.00. Laipni lūdzam!

Autori: Katrīna Ozoliņa, Marika Parhimuka, Evelīna Zvirbule, Aija Ezerlīce, Janta Jasjukeviča, Kalvis Ābeļkalns un Agita Caune. Izstādes veidošanas mentors – Aleksejs Beļeckis.

Artist talk: Rujuta Rao, Will Britten, Sui Lam

Friday, June 16 at 7 PM we invite you to an artist talk by our artists-in-residence Rujuta Rao and WIll Britten, and Sui Lam who is a resident at kuš!. They will speak about their work and present the projects they are working on during their stay in Riga.

ISSP Radošās meistarklases vasarā

Šovasar ISSP piedāvā trīs radošās meistardarbnīcas Latvijas laukos ar nozarē vadošiem fotogrāfiem un māksliniekiem Aigu Rēdmani un Ģirtu Raģeli (21.-23. jūlijā), Zani Priedi (28.-30. jūlijā), un Ivetu Gabaliņu (25.-27. augustā). ISSP radošās meistarklases būs iespēja iedvesmoties, eksperimentēt, piedzīvot kopīgu radošo procesu un paplašināt savu māksliniecisko rokrakstu talantīgu pasniedzēju vadībā. 

Open Call: LCCA Summer School 2023

Call for applications for the annual LCCA Summer School “Care of Earth, Care of People. System Change for an Inclusive and Sustainable Environments” in Smiltene, Latvia, 4 – 11 August 2023. The Summer School is open to early career artists, art historians, humanities and social science scholars, curators and cultural studies researchers. Application deadline: June 25.

Fotogrāfijas un zīnu nometne jauniešiem

Izsludinām pieteikšanos ISSP vasaras nometnei “Vasara pilsētā", kas norisināsies 3.–7. jūlijā Rīgā! Fotogrāfijas un zīnu nometne tiek veidota kā radošs un izglītojošs piedzīvojums jauniešiem vecumā no 11 līdz 15 gadiem. Tā piedāvās interaktīvas un izglītojošas aktivitātes, kas raisa interesi par laikmetīgo fotogrāfiju un mākslu, attīstīs radošumu, kritiskās analīzes spējas un izteiksmes brīvību.

Artist talk: Fred Mungo and Gina Wynbrandt

Friday, May 26, at 6 PM we invite you to an artist talk by our artist-in-residence Fred Mungo, and kuš! artist-in-residence Gina Wynbrandt! They will speak about their work and present the projects they are working on during their stay in Riga.