ISSP 2019 participants 

W1. Mathieu Asselin & Sergio Valenzuela Escobedo - The Camera as Political Apparatus

Alessandra Sharani Zadeh (Italy)
Alexander Anufriev (Russia)
Artem Nadyozhin (Ukraine)
Daria Minina (Russia)
David Vaaknin (Israel)
Francis Belte (Latvia)
Ipek Cinar (Turkey) - Recipient of Tandem Network Scholarship
Lars Klingenberg (Germany)
Lesia Poliakova (Russia)
Lys Arango (Spain)
Marcel Rickli (Switzerland)
Paula Jansone (Latvia)
Petra Kroon (Netherlands)

W2. Anthony Luvera & Vincen Beeckman - (Un)Making Images Together: Photography and Collaboration

Alison Eden (United States)
Anita Pouchard Serra (France/Argentina)
Bartu Kaan Özdişci (Turkey) - Recipient of Tandem Network Scholarship
Desideria Andreea Petrache (Romania/Spain)
Dmitry Kostyukov (Russia/Netherlands)
Eli Lea (Norway)
Joe Magowan (Ireland/UK)
Mariel Kouveli (UK)
Megan Wilson-De La Mare (Greece/UK)
Meindert Peirens (Belgium)
Tiago Dias dos Santos (Portugal)
Yulia Krivich (Ukraine/Poland)

W3. The Cool Couple - Astronauts vs. Poets: Utopia, Dystopia and Visual Ecology

Anna Niskanen (Finland)
Annemarija Gulbe (Latvia)
Annika Lehtinen (Finland)
Anya Marchenkova (Russia)
Audrius Kriauciunas (Lithuania/Netherlands)
Ioanna Sakellaraki (Greece/UK)
Iveta Gabaliņa (Latvia)
Laima Buša (Latvia)
Maria Lezhnina (Russia/Taiwan)
Nicolò Lucchi (Italy)
Selen Solak Sevinc (Turkey/Germany)
Tata Gorian (Russia)

W4. Natasha Caruana - The Personal as Political

Agnieszka Sejud (Poland)
Alvin Lau (Malaysia)
Augustine Paredes (Philippines/United States)
Caroline Lusseaux (France)
Dania Hany (Egypt) - Recipient of Tandem Network Scholarship
Franziska Rieder (Germany)
Ivan Petrokovich (Russia)
Jessica Wolfelsperger (Germany/Switzerland)
Keiji Fujimoto (Japan) - Recipient of Higashikawa Town of Photography Scholarship
Monique van de Wijdeven (Netherlands)
Nastassja Nefjodov (Germany/Netherlands)
Nathalie Bjorneby (Norway)

W5. Alfonso Borragán - Photography and Ritual: The Revealing Machine

Arta Kauliņa (Latvia)
Asya Zhetvina (Russia/Netherlands)
Evgenia Chernovskaya (Russia)
Flavia Rossi (Italy)
Julie Bourges (France)
Kristīne Krauze Slucka (Latvia)
Linda Boļšakova (Latvia) - Recipient of the VV Foundation Scholarship
Loïc Seguin (France)
Min Jun Kim (Korea/France)
Roman Sokolov (Russia/Montenegro)
Sammie Masters-Hopkins (UK)
Svitlana Levchenko (Ukraine)

W6. Tanya Habjouqa - Storytelling as a Tool for Social Change

André Alves (Portugal)
Andrea Wasaff (France)
Anna-Tia Buss (Germany/Switzerland)
Constanze Flamme (Germany)
Diana Takacsova (Slovakia/Belgium)
Ekaterina Balaban (Russia)
Kai Yokoyama (Japan)
Linda Muižniece (Latvia)
Maggie Svoboda (United States)
Monika Orpik (Poland/UK)
Rehab Eldalil (Egypt) - Recipient of Tandem Network Scholarship
Yağız Yeşilkaya (Turkey)